Jamaican Rugby League Results & Tables

Jamaican Rugby League actually has a long history. Players with Jamaican heritage have played in the United Kingdom for many, many years. However it wasn’t till 2003 that an Australian, Dane Campbell went over to Jamaica and helped set up the Jamaican Rugby League Association (JARLA). ┬áin 2009 Romeo Monteith was announced as the Chairman of JARLA and too date hold the position and continues to drive the sport forward. Despite Jamaica being such a small country the sport has started to gain some recognition there with big name sponsors. After several touring teams from Europe cam over the Jamaican Nomads, as they are known, played their first full international against the USA Tomahawks in 2009. They then participated in the Atlantic Cup in 2010 where they scored a win over the Canadians and only barely lost to the Americans once again. 2011 sees the Jamaicans in the World Cup Qualifiers and probably are the favourites to win after the split in the USA. They play Canada as a warm up in July and then USA and South Africa in the Qualifiers. Dane continues his involvement by setting up the first ever professional Rugby league team called the Jamaican Hurricanes and along with that an Academy for high school students to nurture their talent in the sport.

Jamaica Championships – 2011

Kingston and St Andrew Division

Round 1, 7 May:

  • Vauxhall 80-1 Denham Town
  • Dunhaney Park 36-30 JDF
  • Star Steppers Bye

Round 2, 14 May:

  • Vauxhal 24-16 Dunhaney Park
  • JDF 37-12 Star Steppers
  • Denham Town Bye

Round 3, 21 May:

  • JDF 78-6 Denham Town
  • Dunhaney Park 36-14 Star Steppers
  • Vauxhall Bue

Round 4, 28 May:

  • Star Steppers 14-24 Denham Town
  • Vauxhall 30-0 JDF
  • Dunhaney Park Bye

Round 5, 04 June:

  • Dunhaney Park 56-16 Denham Town
  • Vauxhall 68-16 Star Steppers
  • JDF Bye

Round 6, 18 June:

  • Denham Town 10-72 Vauxhall
  • JDF 16-42 Dunhaney Park
  • Star Steppers Bye

Round 7, 25 June:

  • Dunhaney Park 30-0 Vauxhall
  • Star Steppers 0-62 JDF
  • Denham Town Bye

Round 8, 02 July:

  • Denham Town v JDF
  • Star Steppers v Dunhaney Park
  • Vauxhall Bye

Round 9, 09 July:

  • Denham Town v Star Steppers
  • JDF v Vauxhall
  • Dunhaney Park Bue

Round 10, 16 July:

  • Denham Town 20-54 Dunhaney Park
  • Star Steppers v Vauxhall
  • JDF Bye
Team P W D L B PF PA PD Pt
01 Vauxhall 7 5 0 1 1 274 73 204 15
02 Dunhaney Pk 8 6 0 1 1 270 120 150 18
03 JDF 8 3 0 3 2 223 126 97 9
04 Denham Town 8 1 0 5 2 77 307 -230 3
05 Star Steppers 7 0 0 5 2 56 227 -171 0

St Catherine Division

Round 1, 08 May:

  • GC Foster 52-26 Gregory Pk
  • Spanish Town 28-12 Portmore

Round 2, 15 May:

  • GC Foster 10-12 Spanish Town
  • Gregory Pk 26-26 Portmore

Round 3, 22 May:

  • Portmore P-P GC Foster
  • Gregory Pk 40-20 Spanish Town

Round 4, 29 May:

  • Gregory Pk 6-40 GC Foster
  • Portmore 18-20 Spanish Town

Round 5, 05 June:

  • Spanish Town P-P GC Foster
  • Portmore P-P Gregory Pk

Round 6, 19 June:

  • GC Foster 30-0 Portmore
  • Spanish Town 30-0 Gregory Park

Round 7, 26 June:

  • GC Foster 30-0 Gregory Pk
  • Spanish Town P-P Portmore

Round 8, 03 July:

  • GC Foster v Spanish Town
  • Gregory Pk v Portmore

Round 9, 09 July:

  • Portmore v GC Foster
  • Gregory Park v Spanish Town
Team P W D L C PF PA PD Pt
01 GC Foster 5 4 0 1 0 162 44 108 12
02 Spanish Town 4 4 0 0 0 110 80 30 12
03 Gregory Park 6 1 1 4 0 98 198 -100 4
04 Portmore 4 0 1 3 0 56 104 -48 1

Quarter Finals, 13 August:

  • K1 v C4
  • K2 v C3
  • C1 v K4
  • C2 v K3

Semi Finals, 20 August:

  • Winner QF 1 v Winner QF 4
  • Winner QF 2 v Winner QF 3

Grand Final, 27 August:

  • Winner SF 1 v Winner SF 2

University Championships – 2011

Round 1, 3-5 February:

  • GC Foster 14-16 University West Indies
  • Mico 8-40 University Technology

Round 2, 10-12 February:

  • GC Foster 36-30 University Technology
  • University West Indies 58-10 Mico

Round 3, 17-19 February:

  • GC Foster 46-16 Mico
  • University West Indies v University Technology

Round 4, 24-26 February:

Round 5, 3-5 March:

Final 1, 10 March:

  • University West Indies 34-14 GC Foster

Final 2, 17 March:

  • GC Foster v University West Indies

Final 3, 02 April:

  • University West Indies 26-20 GC Foster
Team P W D L B PF PA PD Pt
01 Uni. West Indies 6 6 0 0 0 226 80 146 18
02 GC Foster 6 4 0 2 0 164 122 42 12
03 Mico 5 1 0 4 0 60 206 -146 3
04 Uni Technology 5 0 0 5 0 112 154 -42 0

Development Championships – 2010

Round 1, 8 May:

  • GC Foster 18-8 Portmore
  • Gregory Park 10-10 St Cathrine

Round 2, 15 May:

  • GC Foster 28-10 Gregory Park
  • Portmore 32-10 St Catherine

Round 3, 22 May:

  • St Catherine 22-20 GC Foster
  • Gregory Park 20-16 Portmore (Portmore awarded win, GP had ineligible players)

Final, 26 June (delayed):

  • GC Foster 6-18 Portmore
Team P W D L B PF PA PD Pt
01 GC Foster 3 2 0 1 0 66 40 26 4
02 Portmore 3 2 0 1 0 66 48 18 4
03 St Catherine 3 1 1 1 0 42 62 -20 3
04 Gregory Park 3 0 1 2 0 40 54 -14 1

U19s High School 9s Championships – 2010

Round 1, 19 June:

  • Calabar 20-0 St Catherine
  • Greater Portmore 6-4 Spanish Town

Round 2, 19 June:

  • Calabar 4-0 Spanish Town
  • Greater Portmore 20-0 St Catherine

Round 3, 19 June:

  • Spanish Town 12-0 St Catherine
  • Calabar 6-0 Greater Portmore
Team P W D L B PF PA PD Pt
01 Calabar 3 2 0 0 0 30 0 30 9
02 Portmore 3 2 0 1 0 26 10 16 6
03 Spanish Town 3 1 0 2 0 16 10 6 3
04 St Catherine 3 0 0 3 0 0 52 -52 0

Community Shield – 2010

26 June: Vauxhall Vultures 38-30 Dunhaney Park Sharks

University 9s Circut – 2010

  • UTech 6 dr. UWI 6
  • GC Foster 16 d. PCC 4
  • UTech 14 d. PCC 0
  • GC 18 d. UWI 6
  • GC 16 d. UTech 6
  • UWI 8 dr. PCC 8
  • 3rd Place- UWI 12 d PCC 8
  • 1st Place- GC Foster 10 d UTech 4
Powered by Wordpress | Built by Thinking Cap Studios